Опір як ознака об’єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 342 Кримінального кодексу України
Анотація
У статті здійснено характеристику опору як обов’язкової ознаки об’єктивної сторони складу кримінально-
го правопорушення, передбаченого ст. 342 Кримінального кодексу України (Опір представникові влади, праців-
никові правоохоронного органу, державному виконавцю, приватному виконавцю, члену громадського формування
з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві, уповноваженій особі Фонду
гарантування вкладів фізичних осіб), а також часу його вчинення. Мету статті задекларовано як дослідження
таких ознак об’єктивної сторони вказаного кримінального правопорушення, як діяння у формі опору, а також
часу вчинення правопорушення. Досягнення зазначеної мети надасть можливість оприлюднити висновки,
що сприятимуть виявленню можливих проблем та удосконалення законодавчого регулювання відповідальності
за опір представникові влади чи іншій уповноваженій особі.
Встановлено, що об’єктивна сторона діяння, передбаченого ст. 342 Кримінального кодексу України, харак-
теризується лише активними діями у формі опору. Констатовано факультативну ознаку об’єктивної сторони
даного діяння – час його вчинення, який різниться залежно від категорії потерпілого, а саме: час виконання
представником влади, а також працівником правоохоронного органу службових обов’язків; час примусового ви-
конання рішень державним чи приватним виконавцем; час виконання членом громадського формування з охорони
громадського порядку і державного кордону та військовослужбовцем покладених на них обов’язків щодо охорони
громадського порядку. Зазначено, що опір уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
не пов’язується із часом учинення аналізованого кримінального правопорушення.
Зроблено висновок, що коло обов’язків, здійсненню яких вчиняється опір, залежить від виду потерпілого,
якому вчиняється опір.
Ключові слова: об’єктивна сторона кримінального правопорушення, діяння, час вчинення кримінального
правопорушення, опір, кримінальна відповідальність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2026 Владислав Качковський

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).