Характеристика змісту окремих ознак воєнного стану як обставини, що обтяжує відповідальність за військові злочини
Анотація
У статті порушуються питання кваліфікації військових злочинів, що вчинюються за умов воєнного стану
як обтяжуючої обставини. Правильне розуміння змісту цієї обставини сприяє безпомилковості застосування
закону про кримінальну відповідальність за вчинення відповідного військового злочину, зокрема, при вирішенні
питання про призначення більш суворої міри покарання. Визначено, що воєнний стан характеризується місцем його введення (1), підставою введення (2), часом дії (3) та правовим змістом, що поділяється на основні й додаткові заходи (4). Досліджено зміст таких складових цієї обставини, як місце та час введення.
Виявлено певні проблемні питання застосування норм закону про кримінальну відповідальність, що пов’язані
із неповним визначення змісту «місцевості» як складової ознаки воєнного стану, і запропоновано місцем введення воєнно стану вважати як території адміністративно-територіальних одиниць (областей, районів), так
і окремо взятих населених пунктів, частини областей та районів, смуги певної ширини вздовж державного
кордону чи географічні об’єкти, місця розташування окремих об’єктів національної економіки та об’єктів, що
забезпечують життєдіяльність населення. Також звертається увага на особливості кваліфікації окремих триваючих військових злочинів, що пов’язані із їх вчиненням упродовж часових періодів із різним правовим значенням.
Запропоновано переглянути окремі положення чинного законодавства та конкретизувати зміст ознак воєнного стану. Також порушено питання, що можуть стати предметом наукових досліджень у теорії кримінального права.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 С.В. Гізімчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).