Cтандарти здійснення ефективного захисту захисником у кримінальному провадженні
Анотація
Стаття присвячена дослідженню стандартів, розроблених ЄСПЛ для здійснення ефективного захисту захисником у кримінальному провадженні й забезпечення його ефективності.
На підставі узагальнення практики ЄСПЛ виокремлено групу стандартів, які сприяють здійсненню ефективного захисту захисником у кримінальному провадженні. До неї слід віднести: 1) належну кваліфікацію адвоката; 2) обов’язок захисника, який взяв на себе захист, провадити доказову діяльність (активний захист); 3) добросовісність виконання адвокатом своїх обов’язків; 4) розумну незалежність адвоката від держави; 5) обов’язкову присутність захисника на слуханнях (у залі судового засідання); 6) дотримання захисником установлених законом процесуальних строків у кримінальному провадженні та оскарження у разі їх порушення іншими учасниками; 7) особисту перевірку захисником добровільності відмови від призначеного захисника, а також роз’яснення клієнту його прав і можливих наслідків відмови від захисника.
Зроблено висновок, що забезпечення ефективного захисту у кримінальному провадженні не можливо без урахування стандартів, які протягом багатьох років формувалися в правових позиціях ЄСПЛ, який неодноразово наголошував на тому, що саме по собі призначення захисника не забезпечує надання ефективної професійної правничої допомоги.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Марина Геннадіївна Моторигіна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).