Поширення пандемії COVID-19 в Україні: соціально-правові та кримінологічні проблеми
Анотація
У статті розглянуто низку соціально-правових та кримінологічних проблем, що виникли в Україні внаслідок поширення світової пандемії COVID-19, яка стала викликом для епідемічної безпеки й соціального благополуччя людства.
Підкреслено, що найтяжчим наслідком розглядуваної пандемії є висока смертність. Поряд із цим сформувалася низка негативних для життєдіяльності суспільства наслідків у різних сферах (наприклад, у сфері прав людини, правовому регулюванні суспільних відносин, економіці держави, соціальному житті та інформаційному просторі, стані правопорядку).
Поширення у світі пандемії коронавірусу та введення карантинних заходів різного ступеня суворості сприяли виникненню обмеження у певній мірі конституційних прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина (наприклад, свободи пересування, вільного вибору місця проживання; права вільно залишати територію України; права на охорону здоров’я, медичну допомогу; права проводити збори, мітинги, походи і демонстрації; права на здійснення підприємницької діяльності та ін.).
Основними напрямами правового регулювання протидії поширенню COVID-19 та подолання наслідків, спричинених епідемією в різних сферах суспільного життя, є: запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби; забезпечення лікування від коронавірусної хвороби; забезпечення державної підтримки різних сфер та соціально-економічних прав громадян у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби; посилення юридичної відповідальності за порушення карантинних правил. Акцентовано на тому, що неузгодженість та непослідовність законодавчих змін у нормативному регулюванні відповідальності за порушення карантинних правил спричинили низку правозастосовних проблем.
Установлено, що ступінь кореляції хвороби коронавірусу зі станом соціально-економічного розвитку в Україні має неоднозначний характер.
У соціально-психологічній сфері українського суспільства головним наслідком поширення пандемії COVID-19 є посилення стану соціальної ізоляції. Закономірним наслідком соціальної ізоляції є підвищення небезпеки інфодемічного хаосу.
Окреслено головні зміни у стані правопорядку держави. Зазначено, що карантинні заходи та підвищений соціальний інтерес до проблеми подолання пандемії COVID-19 та її наслідків сприяли як виникненню нових видів кримінально протиправної поведінки, так і адаптації вже існуючих до нових умов.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Владислава Станіславівна Батиргареєва, Вячеслав Іванович Борисов , Дарина Петрівна Євтєєва, Аліна Владиславівна Калініна, Максим Геннадійович Колодяжний, Сабріє Сейтжеліївна Шрамко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).