Пандемія вірусу vs правопорядок: кримінологічний прогноз
Анотація
У статті аналізуються можливі зміни у головних тенденціях злочинності в державі, зокрема, й в Україні, пов’язані із запровадженням карантину через світову пандемію Covid-2019. Наразі світова громада постала не лише перед загрозою коронавірусу, а й перед реальними та потенційними кількісними і якісними змінами у стані злочинності. І хоча сам період та суворість карантинних заходів у кожній з уражених вірусом держав дещо відрізняється за моментом початку та хронологічними рамками, вказані зміни на їх територіях є схожими.
У зв’язку з пандемією COVID-19 та пов’язаними з нею карантинними заходами можна прогнозувати: 1) збільшення кількості кримінально-караних порушень санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням (ст. 325 КК України); 2) зростання кількості шахрайств; 3) поширення випадків вандалізму, мародерства, хуліганств, особливо в нічний час; 4) збільшення проявів кіберзлочинності; 5) зростання кількості випадків домашнього насильства, насильницьких злочинів, злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості, вчинених на побутовому ґрунті; 6) пожвавлення деяких фонових для злочинності явищ (особливо алкоголізму, наркоманії, самогубств, безпритульності і т.п.); 7) активізацію нелегальної міграції і пов’язаних із нею злочинів та ін.
Таким чином, відголоски карантинних заходів ще певний, не виключено, що й тривалий, час впливатимуть на життя суспільства, зокрема, і на стан злочинності у ньому.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 А. В. Калініна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).