Окремі проблемні питання кримінально-правової кваліфікації за групове хуліганство
Ключові слова:
групове хуліганство, група осіб, група осіб за попередньою змовою, організована група, кримінально-правова кваліфікація, хуліганський мотив.Анотація
У статті розглядаються проблемні питання кримінально-правової кваліфікації групового хуліганства. На основі аналізу судової практики Верховного Суду в частині встановлення змісту обов’язкових ознак складу злочину «хуліганство» та відповідальності за групові прояви його вчинення, випадків перекваліфікації злочинів судом касаційної інстанції зроблено висновок, що під час здійснення кримінально-правової кваліфікації групового хуліганства таким визнається вчинення злочину групою осіб згідно з диспозицією ч. 2 ст. 296 КК України. При цьому не враховуються ознаки співучасті у складі групи осіб за попередньою змовою, що знівельовує у таких випадках розмежувальні ознаки розмежування різних видів співучасті, закріплені у ст. 28 КК України. Запропоновано внести доповнення до ст. 296 КК України шляхом диференціації кримінальної відповідальності за групове хуліганство у таких формах співучасті, як «група осіб за попередньою змовою» та «організована група». Це дозволить під час здійснення кримінально-правової кваліфікації групового хуліганства визначати форму співучасті на основі ознак, визначених у ст. 28 КК України, які матимуть кримінально-правове значення. Крім цього, правильне визначення форми взаємодії співучасників дасть можливість забезпечити належну кваліфікацію дій усіх співучасників групового хуліганства у випадку застосування одним із них зброї або іншого предмета, спеціально пристосованого чи заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень в залежності від фактичного виконання об’єктивної сторони складу злочину та обізнаності про наявність таких знарядь. З метою дотримання принципу ne bis in idem доведено доцільність виключити із ст. 173 КУпАП стягнення у виді адміністративного арешту.Посилання
Protokol № 7 do Konventsii pro zakhyst prav liudyny i osnovopolozhnykh svobod: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_804. (in Ukrainian)
Pro sudovu praktyku u spravakh pro khulihanstvo: postanova plenumu Verkhovnoho Sudu Ukrainy № 10 vid 22.12.2006 r. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/va010700–06 (in Ukrainian)
Postanova kolehii suddiv Pershoi sudovoi palaty Kasatsiinoho kryminalnoho sudu u skladi Verkhovnoho Sudu vid 20 lystopada 2018 r. sprava № 715/19/17/. URL:http://reyestr.court.gov.ua/Review/78111145 (in Ukrainian)
Postanova kolehii suddiv Pershoi sudovoi palaty Kasatsiinoho kryminalnoho sudu vid 22 travnia 2018 r. (sprava № 0427/7960/2012) URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/74687901 (in Ukrainian)
Pro sudovu praktyku u spravakh pro khulihanstvo: postanova plenumu Verkhovnoho Sudu Ukrainy vid 22.12.2006 r. № 10 URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/va010700–06 (in Ukrainian)
Postanova Velykoi Palaty Verkhovnoho Sudu vid 03 lypnia 2019 r. (sprava № 288/1158/16‑k. URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/82998245 (in Ukrainian)
Postanova kolehii suddiv Druhoi sudovoi palaty Kasatsiinoho kryminalnoho sudu u skladi Verkhovnoho Sudu vid 19 kvitnia 2018 r. sprava № 209/1242/13‑k: URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/73627860 (in Ukrainian)
Rishennia Yevropeiskoho sudu z prav liudyny u spravi Tarasov proty Ukrainy vid 16 chervnia 2016 r. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/974_ b63 (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 В В Пономаренко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).