Ситуаційне запобігання злочинності
Ключові слова:
запобігання злочинності, профілактика злочинності, ситуаційне запобігання, стратегія зменшення можливостей для учинення злочинівАнотація
У статті на підставі ознайомлення із зарубіжною літературою, вивчення сучасного досвіду низки західних країн щодо профілактики злочинності аналізується один із напрямів стратегії зменшення можливостей учинення злочинів у виді ситуаційного запобігання. Вказуються західні вчені, доробок яких дозволив сформувати теорію ситуаційного запобігання злочинності. Перелічено теорії, що складають основу вказаного напряму обмеження злочинності. Висвітлено магістральні складові ситуаційного запобігання, якими є: ускладнення вчинення злочину; збільшення ризикованості злочинної діяльності; зниження вигідності злочинної поведінки; скорочення провокацій; недопущення практики виправдань. Наведені конкретні приклади застосування заходів ситуаційного запобігання злочинності у західних державах із зазначенням показників їх ефективності. Пропонуються відповідні пропозиції і рекомендації щодо упровадження досвіду інших країн із ситуаційного запобігання злочинності у правотворчій і правозастосовній діяльності в Україні. Виділено низку особливостей указаного різновиду стратегії зменшення можливостей учинення злочинів. Вони стосуються суб’єктів, об’єктів запобіжного впливу, результативності, форм та інших параметрів ситуаційного запобігання. Наголошується, що ситуаційне запобігання має становити основу нової моделі правоохоронної діяльності в Україні.Посилання
Clarke, R. V. (1980). «Situational» crime prevention: Theory and practice.
British Journal of Criminology, Vol. 20, 2, 136–147.
Clarke, R. V. (1995). Situational Crime Prevention. In Building a safer
society: Strategic approaches to crime prevention. Crime and Justice, Vol. 19,
–150.
Clarke, R. V. (1983). Situational Crime Prevention: Its Theoretical Basis
and Practical Scope. Crime and Justice: An Annual Review of Research, Vol. 4,
–256.
Crime reduction through situational crime prevention: A study in the
United Kingdom. (2003). Leicester: Department of Criminology.
Gilling, D. (1997). Crime Prevention: Theory, Policy And Practice.
London: Routledge.
Cornish, D. B., Clarke R. V. (2003). Opportunities, Precipitators and
Criminal Decisions: A Reply to Wortley’s Critique of Situational Crime
Prevention. Crime Prevention Studies, Vol. 16, 41–96.
Kolodiazhnyi, M. H. (2017). Suchasnyi zarubizhnyi dosvid hromadskoho
vplyvu na zlochynnist: monohrafiia; za red. V. V. Holiny. Kharkiv: Pravo [in
Ukrainian].
Holina, V. V., Kolodiazhnyi, M. H., Shramko, S. S. (2017). Hromadskist
u zapobihanni i protydii zlochynnosti: vitchyznianyi ta mizhnarodnyi dosvid.
Holina, V. V., Kolodiazhnyi, M. H. (Eds.). Kharkiv: Pravo [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 М Г Колодяжний
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).