Самогубства дітей і підлітків в Україні: вплив інтернет-мережі
Ключові слова:
фонове явище злочинності, самогубство, Інтернет, інтернет-спільнота, «Синій кит»Анотація
Статтю присвячено дитячому і підлітковому суїциду як фоновому явищу злочинності, за яким стоїть серйозна проблема тяжкої насильницької злочинності проти життя та здоров’я особи. Підкреслюється, що в Українській державі ще й на сьогодні бракує навіть точних кількісних характеристик явища суїциду. Разом із тим проблема суїциду стосовно дітей і підлітків виглядає ще більш ускладненою, адже чимало випадків суспільство «списує» на цікавість, ризикованість, невеликий життєвий досвід, необачність тощо. І зовсім не розробленою внаслідок незначного часу існування аналізованого питання залишається проблема самогубств підлітків під впливом спілкування в мережі Інтернет. У зв’язку із зазначеним автором статті поставлено завдання привернути увагу науковців до проблеми дитячого та підліткового суїциду з урахуванням особливостей та ризиків інтернет-спілкування з тим, щоб ця проблема згодом не перетворилася на масштабне явище. Водночас у статті наголошується, що з метою упередження подібної ситуації вже зараз виникає необхідність опрацювання деяких перспективних напрямів запобігання цьому загрозливому явищу. Автором наводяться нескладні поради для своєчасного виявлення дорослими проблемної ситуації, в якій дитину або підлітка зловмисники методично доводять до самогубства з використанням мережі Інтернет. Акцентується увага на тому, що попереджувальна робота в аналізованій сфері є достатньо специфічною і відносно новою для суб’єктів запобіжної діяльності. До цієї справи мають залучатися не лише правоохоронці з відповідною освітою, а й висококваліфіковані кадри у галузі комп’ютерних технологій. Крім того, велике значення у запобіганні цьому негативному явищу відводиться громадськості, яка іноді виявляється мобільнішою за правоохоронні органи.Посилання
Preventing suicide: a global imperative (2014). Geneva: World Health Organization.
V Ukraine ozvuchili plachevnuju statistiku samoubivstv. URL: https://bdzhola.com /news/v-ukraine-ozvuchili-plachevnuju-statistiku-samoubijstv [in Russian].
Globalizacija i deviantnost’. Ja. I. Gilinskij (Ed.) (2006). Sankt-Peterburg: Jurid. centr Press [in Russian].
«Hrupy smerti»: u kiberpolitsii shokuvaly kilkistiu shchodennykh povidomlen pro znyknennia ditei. URL: https://tsn.ua/ukrayina/grupi-smerti-ukiberpoliciyi-shokuvali-kilkistyu-schodennih-povidomlen-pro-zniknennyaditey-889229. html [in Ukrainian].
«More kytiv»: Kiberpolitsiia zasterihaie, yak vberehty dytynu vid «hrup smerti» u sotsmerezhakh. URL: https://zik.ua/news/2017/02/13/more_kytiv_kiberpolitsiya_zasterigaie_yak_vberegty_ dytynu_vid_grup_smerti_1042581 [in Ukrainian].
Motoroshna statystyka: skilky ditei znykaie v Ukraini shchodnia. URL: https://narodna-pravda.ua/2018/07/19/motoroshna-statystyka-skilky-ditejznykaye-v-ukrayini-shhodnya [in Ukrainian].
Pavljuk, E. Opublikovana shokirujushhaja statistika samoubijstv v Ukraine. URL: https://uanova.net/society/1809‑opublikovana-shokirujuschajastatistika- samoubijstv-v-ukraine. html [in Russian].
Pravookhorontsi vyznachyly katehoriiu pidlitkiv, yaki naiurazlyvishi do vplyvu «hrup smerti». URL: https://www.0342.ua/news/1564753/pravoohoronciviznacili-kategoriu-pidlitkiv-aki-najurazlivisi-do-vplivu-grup-smerti [in Ukrainian].
Roman Kristina. Pity z zhyttia: v Ukraini zrostaie kilkist dytiachykh samohubstv. URL: https://daily.rbc.ua/ukr/show/ukraine-rastet-chislo-detskihsamoubiystv-1505233130. html. [in Ukrainian].
Suicid – 2018: statistika, prichiny, znaki opasnosti. URL: https://www.b17.ru/blog/suicid18 [in Russian].
Ukrainoiu ide khvylia dytiachykh samohubstv: yak zapobihty, yak zupynyty? URL: https://nnovosti.info/articles/ukrajinoju_ide_hvilja_ditjachih_samogub stv_jak_zapobigti_jak_zupiniti-62. html [in Ukrainian].
Shestopalova, L. M. (2001). Samohubstvo ta dovedennia do samohubstva: zakhody protydii. Extended abstract of candidate’s thesis. Kyiv [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 В С Батиргареєва
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).