Стратегія зменшення можливостей вчинення злочинів – напрям мінімізації умов злочинних проявів
Ключові слова:
стратегія зменшення можливостей вчинення злочинів, мінімізація детермінант злочинності, імплементація зарубіжного досвіду використання стратегії.Анотація
Запобігання та протидія злочинності – одна з головних функцій держави та її інституцій, якою забезпечується громадська безпека і правопорядок. Вітчизняною доктриною кримінологічної теорії запобігання злочинності розглядається як далекоглядна, випереджаюча запобіжна діяльність щодо виникнення віддалених криміногенних детермінант. Така діяльність має здійснюватися в межах перспективної державної кримінологічної політики, спрямованої на мінімізацію умов учинення злочинів шляхом розробки і впровадження короткострокових, але невпинних запобіжних напрямів – стратегій, які у зарубіжній кримінології отримали назву «нові кримінології повсякдення» (Д. Гарланд). Однією з таких стратегій повсякдення є стратегія зменшення можливостей (безпосередніх умов) вчинення злочинів. У статті продовжується висвітлення результатів дослідження фахівцями Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України запобіжного потенціалу цієї Стратегії, а також умов її впровадження в український запобіжний простір, достатності ресурсного забезпечення і готовності головних суб’єктів запобігання злочинності: влади – правоохоронних органів – громадськості до скоординованої, безперервної співпраці у цій сфері. Підкреслюється, що мобільність і винахідливість сучасного криміналітету щодо проникнення до будь-якої ланки органів влади, управління, самоврядування, підприємств, організацій тощо, поява нових і модернізованих «старих» видів злочинних проявів нагально потребують швидкої реакції на них держави/влади та її інституцій, зокрема, правоохоронних органів та громадськості. Тому у статті стратегію зменшення можливостей вчинення злочинів та її варіанти пропонується розглядати і використовувати не лише щодо ситуаційної та деяких інших видів злочинності, а взагалі проти будь-яких її проявів (економічної, організованої, транснаціональної та іншої злочинності), що потребує від розробників винахідливості і креативності. Саме з цих вимог наводяться позитивні приклади застосування Стратегії в зарубіжній і вітчизняній практиці (США, Україна). Наголошується, що до умов імплементації подібних стратегій належать: готовність «тріумвірату» (влада – правоохоронні органи – населення) до скерованої, партнерської співпраці; професійність кадрів; прозорість і підзвітність діяльності; чіткі критерії її оцінки і самооцінки.Посилання
Gurinskaya, A. L. (2010). Razvitie teorii ratsionalnogo vyibora v
zarubezhnoy kriminologii i ee vliyanie na ugolovnuyu politiku. Izvestiya
Rossiyskogo gosudarstvennogo pedagogicheskogo universiteta im.
A. I. Gertsena. № 120, 203–216 [in Russian].
Shevchuk, Yu. (2019) E duzhe tsinIchnI shemi rozkradannya. Holos
Ukrainy – Voice of Ukraine, 2019, 12 lyut., 1, 4 [in Ukrainian].
Kolodyazhniy, M. G. (2017). Prostorova profIlaktika zlochinnostI:
zarubIzhniy dosvId I shlyahi uprovadzhennya v UkraYinI. Pitannya borotbi zI
zlochinnIstyu – Issues of Crime Prevention, issue 35, 20–29 [in Ukrainian].
Castel C., Peek-Asa C. (2000). Effectiveness of crime prevention through
environmental design (CPTED) in reducing robberies. American Journal of
Preventive Medicine. Vol. 18, issue 4, 99–115 [in American].
Grebenyuk, M. V. (2018). Amerikanska model zapobIgannya zlochinnostI
(na prikladI roboti polItsIYi mIsta Nyu-York). Pitannya borotbi zI zlochinnIstyu –
Issues of Crime Prevention, issue 36, 61–70 [in Ukrainian].
Melnik, P. (2019). ZlochinnostI protidIyatime «SusIdska varta». Holos
Ukrainy – Voice of Ukraine, 6 [in Ukrainian]
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 В В Голіна, С С Шрамко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).