Комплаєнс підхід до запобігання корупції у приватній сфері
Ключові слова:
корупція в приватній сфері, запобігання корупції, антикорупційні заходи, антикорупційний комплаєнс в приватній сферіАнотація
У статті надано визначення поняття антикорупційного комплаєнсу, визначено його структуру та функції, а також особливості його функціонування у юридичних особах приватного права. Розглянуто іноземне та вітчизняне законодавче регулювання комплаєнсу. Актуальність проблеми полягає в тому, що тривалий період часу в Україні вважалося, що корупція є феноменом виключно сфери державного управління та публічної влади. Так, Закон України «Про боротьбу з корупцією» від 5 жовтня 1995 р. № 356/95‑ВР визначав корупцію як діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, спрямована на протиправне використання наданих їм повноважень для одержання матеріальних благ, послуг, пільг або інших переваг, але наразі договори міжнародної спільноти наводять практику комплексному підходу до феномену корупції, як в публічній, так і в приватній сферах. України, керуючись надбанням міжнародної спільноти та
іноземних держав увібрала практику запобігання та боротьби з корупцією у вигляді підходу «антикорупційний комплаєнс». Тому окрему увагу приділено проблемам впровадження системи антикорупційного комплаєнсу в Україні. Зроблено висновок про те, що антикорупційний комплаєнс хоча і є доволі ефективним засобом запобігання корупції у приватній сфері, але на сьогодні з низки причин він не набув поширення серед українських компаній. Дієву систему антикорупційного комплаєнсу мають лише ті юридичні особи, які співпрацюють з іноземними компаніями.
Посилання
Zghidno z doslidzhenniam EY, kerivnykam ne vdaiet’sia efektyvno formuvaty pryntsypy dilovoi etyky. URL: http://www.ey.com/ua/uk/newsroom/news-releases/news-ey-senior-managers-failing-to-set-right-tone-on-business-ethics-finds-ey-fraud-survey. [in Ukrainian].
Index of Economic Freedom 2017. URL: http://www.heritage.org/index/ranking. (дата звернення 10.09.2017 ).
Opytuvannia Amerykans’koi torhovoi palaty pokazalo stavlennia ukrains’kykh biznesmeniv do borot’by z koruptsiieiu. URL: http://tyzhden.ua/News/161979. [in Ukrainian].
Compliance. English Oxford Dictionaries Online. URL: https://en.oxforddictionaries.com/definition/compliance.
Compliance. Cambridge Dictionary Online. URL: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/compliance.
Pererva, P. G. (2017). Komplaens-programma promyshlennogo predprijatija: sushhnost’ i zadachi. Vіsnik Nacіonal’nogo tehnіchnogo unіversitetu «HPІ» Ser. Ekonomіchnі nauki. – Scientific Bulletin of the National Technical University of Kharkiv. Series Economics, 24 (1246), 153–158. [in Russian].
Beljaev, Ju. K. (2013). Primenenie instrumentov komplaens-kontrolja dlja optimizacii korporativnogo upravlenija farmacevticheskimi kompanijami. Izvestija UrGJeU – Journal of the Ural State University of Economics, 1 (45), 45–50. [in Russian].
Sharamko, M. M. (2016). Institucional’nyj komplaens-kontrol’. Moskow: RUSAJNS, 2016. [in Russian].
Kalinichenko, L. L. (2014). Teoretychni aspekty funktsionuvannia komplaiensu u vitchyznianykh bankakh. Naukovyj visnyk Khersons’koho derzhavnoho universytetu. Seriia Ekonomichni nauky – Scientific Bulletin of Kherson University, Series «Economics», issie 6, part 4, 242–245. [in Ukrainian].
Valiev V. H. Komplaens-funkcija v sovremennyh predprijatijah pridorozhnogo servisa, kak odin iz jeffektivnyh metodov upravlenija riskami. Sovremennye problemy nauki i obrazovanija. 2015. № 2. Ch. 2. URL: https://www.science-education.ru/ru/article/view?id=21490. [in Russian].
Metodychni rekomendatsii schodo rozrobky ta vprovadzhennia systemy zakhodiv schodo zapobihannia ta protydii koruptsii. URL: http://cgpa.com.ua/wp-content/uploads/images/files/methodological-recommendations-for-anti-corrption-policy.doc [in Ukrainian].
Holovkin, B. M. (2016). Antykoruptsijnyj menedzhment u mytnij spravi. Fiscal policy in Ukraine in the criminal-law dimension; proceedings of the Scientificand Practical conference. Vinnitsa. 60–65. [in Ukrainian].
Babiak, N. D. (2015). Antykoruptsijnyj komplaiens: osnovni zasady i perspektyvy vprovadzhennia u vitchyznianyj korporatyvnyj sektor. Derzhava ta rehiony. Seriia: Ekonomika ta pidpryiemnytstvo – State and regions. Series: Economics and Business. 4. 3–9. [in Ukrainian].
Saprykina, M., Zinchenko, A., Liapin, D., Danyliuk, A., Kaba, D. (2011). Analitychna dovidka «Borot’ba z koruptsiieiu. Rol’ biznesu v Ukraini». Kyiv: TOV «Farbovanyj lyst». [in Ukrainian].
Typova antykoruptsijna prohrama iurydychnoi osoby. URL: https://nazk.gov.ua/sites/default/files/proekt_typovoyi_antykorupciynoyi_programy.pdf. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 О В Новіков, А Є Симкіна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).